To już oficjalne: przeprowadzamy się. Czas na nowe mieszkanie – a to oznacza…. całkiem sporo “nowego”. Ale na początek – odbiór nowego M.
Cykl mieszkaniowych wpisów rozpoczynam technicznie, ale wiem, że temat Was bardzo zainteresował – więc raz jeszcze: odbiór techniczny w pigułce.

Nowe mieszkanie w Krakowie

Tytułem wstępu – zmiana mieszkania to nie zmiana lokalizacji generalnej – nadal zostajemy w Krakowie. Przesiadamy się jednak ze studenckich 35 metrów na sporo więcej, aby w końcu “po ludzku” móc połączyć życie i pracę, a także… mieć gdzie trzymać te wszystkie kubki ;). Nowe mieszkanie odbieramy w stanie deweloperskim, a to oznacza, że jest całkowicie czystą, białą kartką – a przygoda z jego urządzaniem zaczyna się na dużo wcześniejszym etapie.

Krok pierwszy: odbiór techniczny

Pierwsza sprawa, od której chcę zacząć cykl wpisów związanych chcąc nie chcąc z mieszkaniem, remontem i urządzaniem, związany jest z pierwszym krokiem w całym procesie: odbiorem technicznym mieszkania. Dla niewtajemniczonych – to ten moment, gdy jeszcze na kilka miesięcy przed przekazaniem kluczy, udajemy się na budowę aby sprawdzić, czy wszystko zostało zbudowane i wykończone do określonego etapu zgodnie z projektem i sztuką. To bardzo ważne, aby taki odbiór nie był tylko formalnością, ale rzetelną “kontrolą” stanu mieszkania, bo to wciąż jeszcze etap, żeby zgłosić niektóre usterki w ramach uwag do wykonania i uzyskać ich naprawę.

Odbiór techniczny mieszkań

W związku z tym, jak ważną procedurą jest odbiór techniczny, z ulgą przyjęłam fakt, że nie muszę zająć się tym sama, ale że istnieją firmy, które pomagają w tej procedurze. Padło na Odbiory Mieszkań i Domów – z kilku powodów:

 • to firma, która w tej dziedzinie działa najdłużej na rynku w Krakowie
 • oferta jest bardzo kompleksowa, i obejmuje nie tylko wspólną wizytę podczas odbioru, drobiazgowe pomiary, sporządzenie protokołu, ale też wsparcie na etapie egzekwowania napraw od dewelopera
 • sprzęt, jakim się posługują, jest wysokiej jakości i posiada niezbędne do bycia honorowanym certyfikaty

O odbiorze z inżynierem z Odbiorów Mieszkań i Domów przygotowałam już obszerną relację na Instagramie, także odsyłam do wyróżnionych aby tam krok po kroku zobaczyć, na czym polegał nasz odbiór. Całość trwała ponad 2 godziny, podczas których inżynier dokonywał bardzo intensywnych pomiarów, takich jak:

 • pomiar płaszczyzny i pionów ścian i tynków
 • pomiar spadków na balkonie
 • sprawdzenie stanu okien i szyb (ważne! często zdarza się, że są porysowane)
 • kontrola poziomu parapetów
 • kontrola stanu wentylacji
 • termowizyjny pomiar wilgoci (warto zwrócić uwagę, czy firma posiada sprzęt do przeprowadzenia takiego badania)
 • pomiar finalnego metrażu mieszkania
 • kontrola stanu instalacji elektrycznych (to ważne także w przypadku mieszkań z rynku wtórnego)

Warto podkreślić, że były to 2 godziny naprawdę intensywnych działań: zmierzenie każdego kąta, podłóg i ścian w wielu punktach zabrało naprawdę sporo czasu. Dzięki temu jednak wiem, że pomiary zostały wykonane wyczerpująco i dokładnie. W naszym przypadku na szczęście nie znalazło się zbyt wiele wad, ale już tak prozaiczna sprawa jak zbyt nisko umieszczony przewód grzejnikowy, który może utrudnić montaż listwy przypodłogowej został dostrzeżony i odnotowany. Oczywiście, na każdą z uwag przypadać musi wiedza o konkretnych normach lub przepisach, na podstawie których możemy wyegzekwować od dewelopera zmiany – bez tego ani rusz.

Na co zwrócić uwagę?

Samodzielne sprawdzanie stanu mieszkania czy domu to naprawdę duże wyzwanie. Mimo, że gołym okiem na pewno sprawdzilibyśmy niektóre rzeczy, to wielu z pewnością nie bylibyśmy w stanie. Rysy na szybach, parapetach i drzwiach wejściowych, krzywizna posadzki w korytarzu czy niewidoczna gołym okiem wilgoć w okolicy drzwi balkonowych to tylko niektóre z nich. Jedno jest pewne – profesjonalizm i wsparcie, które wynika ze skorzystania z tej usługi pozwalają zdjąć sobie z barków sporo stresu, a to zawsze jest bezcenne. W związku z tym, jeśli planowałybyście odbieranie jakiejkolwiek nieruchomości w Krakowie i okolicy – z ręką na sercu polecam Odbiory mieszkań i domów Kraków, bo nie mam wątpliwości, że będziecie w pełni zadowolone. Więcej informacji technicznych i opis całej procedury takiego odbioru znajdziecie także na ich stronie, więc warto tam zajrzeć, a przede wszystkim – zaobserwować ich także na Instagramie, aby na bieżąco śledzić odbiory jakich dokonują. To często popis wyobraźni i kreatywności deweloperów i wykonawców, więc warto mimochodem mieć w pamięci, na co zwrócić uwagę.

Dajcie znać, czy interesują Was nadchodzące treści mieszkaniowe – bo na pewno będzie ich więcej!