5 wskazówek, jak stworzyć przytulną atmosferę w łazience.

Zima na dobre rozgościła się wśród nas. Jest to ta pora roku, kiedy sporo czasu spędzamy w domu. Nic zatem dziwnego, że w tym okresie szczególnie ważne jest dla nas poczucie komfortu i ciepła atmosfera domowego zacisza. Nie bez powodu to właśnie zimą w sklepach kupujemy tyle akcesoriów, świątecznych ozdób, lampek. 

Różne rodzaje komfortu w zależności od pomieszczenia

Parę miesięcy temu opisywałam wam jak urządzałam swój home-office w stylu paryskim z elementami glamour. Poczucie komfortu w tym pomieszczeniu jest szczególnie ważne. To właśnie tam staram się w skupieniu oddać pracy i obowiązkom. Spędzam tam dużo czasu. Nie ma tam zatem elementów rozpraszających uwagę, dodatki natomiast są dobrane tak, aby były zgodne z moim poczuciem estetyki i zapewniały mi wygodę.
Po pracy natomiast ważne dla mnie jest, aby móc się zrelaksować, wrócić do tzw strefy komfortu. Ciepła kąpiel może sprawić, że zapomnimy o problemach, stresie, obowiązkach. Dlatego też kolejnym pomieszczeniem, którego aranżacja była również dla mnie ważna, była właśnie łazienka. Miejsce nie tylko przeznaczone dla celów zabiegów domowego spa, ale też relaksu. Jednak żeby naprawdę się zrelaksować, nie wystarczy tylko kąpiel. Całe wnętrze pomieszczenia powinno promieniować ciepłem i harmonią

Jak urządzić łazienkę, aby była komfortowa i praktyczna

Łazienka to szczególne miejsce w domu. Osobisty, wręcz kameralny charakter tego pomieszczenia wymaga starannego podejścia. Aby naprawdę zrelaksować się w wannie czy pod prysznicem potrzebujemy nie tylko fizycznego, ale i emocjonalnego uczucia ciepła i komfortu w samym pomieszczeniu.

  1. Czystość to klucz do komfortu

Utrzymywanie pomieszczeń w czystości to najważniejsza zasada, aby czuć się komfortowo. W łazience lepiej nie przesadzać z drobnymi elementami, które tylko komplikują proces porządków. Łazienka powinna być wyznacznikiem czystości całego mieszkania. Oczywiście nie mówię, że z mopem powinniśmy latać codziennie. Niemniej szykując się np. rano do pracy szybko znajdziemy wszystko, co potrzebujemy jeżeli rzeczy będa na swoich miejscach. W prezencie także dostaniemy porcję dobrego nastroju na cały dzień. Z tego też względu wybierając elementy wykończenia, jeżeli akurat stoicie przed takim dylematem, wybierajcie płytki, które można czyścić przy jak najmniejszym nakładzie energii.

  1. Prawidłowy wybór kolorów

Każdy wie, że odpowiednio dobrany kolor pomieszczenia nie tylko go uszlachetnia, ale także pozwala wizualnie zwiększyć lub zmniejszyć przestrzeń. Dlatego też często się rekomenduje, aby nie używać ciemnych kolorów i ich odcieni. Sprawią, że łazienka będzie bardzo mała i ciemna. W takiej przestrzeni poczujesz się niekomfortowo, ciemne kolory zazwyczaj sprawiają, że łazienka wydaje się nam chłodna. Ale również całkowicie biała przestrzeń nie zapewni poczucia komfortu. Ponadto nawet najmniejsze zabrudzenia i kurz są zawsze widoczne na nieskazitelnie białym kolorze.

Dla stworzenia atmosfery wygody możesz użyć jasnych odcieni dla ścian i sufitu. Są to kolory, które znajdziemy w modowych trendach na nadchodzący rok. Jeżeli chcesz jednak wyróżnić czymś pomieszczenie, dodać mu charakteru to możesz zdecydować się na zastosowanie mocnych kolorów np. przy wyborze akcesoriów. Sprawi to, że Twoja łazienka będzie oryginalna. Do małego pomieszczenia najlepiej zastosować kombinację ciemnych i jasnych odcieni: udekoruj długie ściany ciemnymi płytkami, a krótkie jasnymi.

  1. Wygodne oświetlenie

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę, czasami od niego zależy nasz nastrój i samopoczucie. Aby urzeczywistnić swoje pomysły i efekty świetlne, możesz użyć sztucznego oświetlenia. Wybierając oświetlenie, polegaj tylko na swoich odczuciach. Jeżeli ciężko Ci się zdecydować to można rozważyć technologię, która umożliwi stopniowe regulowanie oświetlenia, a wtedy będziemy w stanie dostosować się nie tylko do naturalnego światła, ale także do naszego nastroju i samopoczucia.

  1. Wypełnij pomieszczenie akcesoriami

Czy można stworzyć przytulny nastrój bez dodatkowych akcesoriów? Oczywiście tak, jednak dodatki sprawią, że Twoja łazienka będzie jeszcze bardziej komfortowa i funkcjonalna.

Na przykład, możesz dodać do łazienki stylowe lustro, obok którego nikt nie będzie mógł przejść obojętnym. Czasami nie trzeba decydować się na jakieś wyrafinowane dodatki, wystarczy odpowiedni dobór takich akcesoriów łazienkowych jak wieszaki na ręczniki, uchwyty, dozowniki. Możesz fantazjować i umieszczać dowolne akcenty w łazience, najważniejszą rzeczą jest umiar! Nie przesadzaj i przeciążaj przestrzeń dużą ilością akcesoriów. 

  1. Przechowywanie rzeczy

Aby uniknąć bałaganu, naucz się odkładać wszystkie rzeczy na swoje miejsce. Kup kosz na brudne rzeczy, kilka małych pojemników na produkty do higieny osobistej i kosmetyki. Jeśli pozwala na to miejsce, zorganizuj małą szafkę w łazience, w której pomieścisz rzeczy, których na co dzień nie używasz.

To tylko kilka porad, które pomogą Wam zmienić swoją łazienkę w prawdziwą strefę komfortu. Czasami wystarczy zmienić same akcenty, np ręczniki, uchwyty, postawić świeczki, lampki aby uzyskać w pełni zadowalający efekt. Moja rada – dajcie się odrobinę ponieść fantazji – a wtedy łazienka będzie nie tylko przytulna, ale i pięknie urządzona. 

A jakie są Twoje sposoby, aby czuć się komfortowo i zrelaksowanym w łazience?